فهرست

اخبار برگزيده

در دیدار مدیران‌کل صداوسیما و کتابخانه های عمومی استان زنجان تأکید شد؛

لزوم مشارکت صدا و سیمای مرکز زنجان در راه‌اندازی استودیو کتاب

در دیدار مدیران‌کل صداوسیما و کتابخانه های عمومی استان زنجان بر لزوم مشارکت صداوسیمای مرکز زنجان در راه‌اندازی استودیو کتاب تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، محمد رضاخانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان 10 تیرماه به همراه بهروز حیدری، کارشناس فرهنگی اداره کل و حسین رحمانی زاده، کارشناس منابع اداره کل با محسن لطیفی، مدیرکل صداوسیمای مرکز استان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار زمینه‌های همکاری و تعامل کتابخانه‌های عمومی استان با صداوسیمای مرکز زنجان مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار، محمد رضاخانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان با تأکید بر نقش رسانه‌ها در مدیریت افکار عمومی جامعه اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی ظرفیت های بسیار زیادی دارند که هنوز بسیاری از مردم از این ظرفیت ها آگاه نیستند. لذا فعالیت هوشمند رسانه‌ای از رویکردهای اصلی کتابخانه‌های عمومی برای جلب توجه بیشتر مردم به مقوله کتاب و کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه است.
 
وی ضمن قدردانی از همراهی صدا و سیمای مرکز زنجان، گفت: یکی از مهم ترین برنامه‌های رسانه‌ای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، ایجاد استودیو کتاب است که انتظار می‌رود صدا و سیما در زمینه تجهیز و راه‌اندازی آن مساعدت کند.
رضاخانی ضمن دعوت از صدا و سیما برای تولید برنامه‌های مختلف در فضاهای کتابخانه‌ای پیشنهاد تولید و پخش ویژه ‌برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان در قالب سرگرمی و مسابقه‌ در بخش های کودک کتابخانه‌های عمومی ارائه داد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با اشاره به پروژه بزرگ کتابخانه مرکزی زنجان بیان کرد: کتابخانه مرکزی زنجان در ۶ طبقه و با ۱۸ هزارمتر زیربنا، بزرگ ترین مرکز فرهنگی استان است که متاسفانه با گذشت ۱۰ سال و با ۲۲ درصد پیشرفت فیزیکی، متوقف شده است.
رضاخانی با بیان اینکه بسیاری از نخبگان حوزوی و دانشگاهی و اهالی کتاب استان، روند تأسیس کتابخانه مرکزی زنجان را از ما مطالبه می‌کنند، خاطرنشان کرد: امید است صدا و سیما و دیگر رسانه‌های استانی با پرداخت صحیح و حرفه‌ای به ضرورت و اهمیت ایجاد این کتابخانه، زمینه لازم جهت هم‌افزایی مردم و مسئولان برای از سرگیری پروژه کتابخانه مرکزی زنجان را فراهم کنند.
سید محسن لطیفی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز زنجان، ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری با کتابخانه‌های عمومی گفت: مسئله کتاب و کتابخوانی یکی از مهم ترین دغدغه‌های ما در صدا و سیما است. در این خصوص لازم است که از قالب های گرافیکی حرفه‌ای و زیبا برای تولید آثار کوتاه اما اثربخش در زمینه کتاب و کتابخوانی بهره برد.
لطیفی در پایان پیشنهاد داد با توجه به فعالیت تخصصی کتابخانه‌های عمومی در این حوزه، برنامه‌های کتاب‌محور توسط این اداره تولید شده و سپس برای پخش در اختیار صدا و سیما قرار داده شود.