فهرست

تازه‌ترين اخبار

با تجلیل از شاعران برگزیده؛

۶ عنوان کتاب شعر کودک و نوجوان در حوزه دفاع مقدس در زنجان رونمایی شد

به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، ۶ عنوان کتاب شعر کودک و نوجوان در حوزه دفاع مقدس به قلم لیلا عبدی و شهرام رفیعی رونمایی و از شاعران برگزیده استان زنجان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، مراسم رونمایی از ۶ عنوان کتاب شعر کودک و نوجوان در حوزه دفاع مقدس به همراه شعرخوانی و تجلیل از شاعران برگزیده استان زنجان، با حضور سیروس نعمتی، معاون اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان؛ محمدربیع احمدخانی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان؛ سید شمس الدین موسوی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان زنجان به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در کتابخانه عمومی سهروردی برگزار شد.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان در این مراسم اظهار داشت: اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان وظیفه حمایت از نهادهای مردم نهاد و افراد فعال در حوزه دفاع مقدس و انقلاب دارد. جشنواره‌هایی همچون «صدف زخمی»، «یوسف» و «رسام» و «فانوس» در حوزه هنر و سینما به منظور حمایت از جوانان علاقه‌مند هنرمند انقلابی برگزار می‌شود.
 
این مسئول با اشاره به جایگاه هنر در بیان مسائل فرهنگی هر جامعه‌ای، یادآور شد: شعر در زمینه زنده نگه داشتن فرهنگ و هنر جامعه تاثیرگذار بوده و شعرا در ایجاد موج در جامعه همواره میدان‌دار بوده‌اند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان با بیان اینکه جایگاه شعر نزد مقام معظم رهبری به اندازه‌ای است که هر ساله مراسم اختصاصی با شعرا برگزار می‌کنند، یادآور شد: شعر موجب بیان احساسات، فرهنگ و آداب و رسوم هر جامعه می‌شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای در تغییر مفاهیم و مضامین شعری در کشور بوده ایم.
 
وی با بیان اینکه شعرای معاصر راه شعرای نسل اول انقلاب اسلامی را ادامه می‌دهند، افزود: در پایتخت شور و شعور حسینی، زنجان نیز شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای در شعر هستیم. شعر هنری است که در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از انحراف به دور مانده و همواره زبان حال جامعه خود بوده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان با اشاره به اینکه بسیاری از فرماندهان نظامی همچون صیاد شیرازی و سردار سلیمانی اهل شعر بوده اند، افزود: فرماندهان بزرگ ایران اسلامی همانگونه که مردی تمام عیار در جنگ محسوب می شدند، در زندگی عادی دارای عواطف شعری بوده و حتی سردار سلیمانی زمانی که از یاران خود جان مانده بود، شعر همشهری خود را می‌خواند که این امر نشان از جایگاه شعر در فرهنگ ایران است.
در این مراسم از کتاب‌های «باغ شهر ما» و «مثل باد و ابر» از شهرام رفیعی؛ «امضای جعلی»، «سقا»، «صندوق قدیمی» و «نارنجک لپی» از لیلا عبدی با حضور مسئولان استانی رونمایی شد.