فهرست

گفت و گو

در گفتگو با مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان مطرح شد؛

نوجوانان زنجانی مشتری دائمی کتابخانه‌ها

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: ۶۰ درصد مخاطبان کتابخانه‌های استان، کودکان، نوجوان و جوانان هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان به نقل از ایسنا، امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان در رابطه با حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های استان، اظهار کرد: ۶۰ درصد مخاطبان کتابخانه‌های عمومی استان را کودکان، نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند که در کتابخانه‌ها نیز برای جذب کودکان، نوجوانان و جوانان اقدامات مختلفی انجام‌ می‌شود و در حال حاضر نیز این برنامه‌ها تعطیل نیستند و در فضای مجازی برای اعضای کتابخانه‌ها اجرا می‌شود.
وی افزود: برگزاری مسابقات نقاشی و قصه‌گویی، معرفی کتاب، نشست‌های کتابخوان ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان، آموزش‌های مختلف مانند نقاشی، کاردستی و وجود بخش‌های مخصوص کودک و نوجوان مانند قفسه‌های کتاب، میز و صندلی و ... اقداماتی است که برای کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های استان انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در مناطق روستایی نیز کودکان و نوجوان مراجعه بیشتری به کتابخانه‌ها دارند، تصریح کرد: ۳۷ روستای استان زنجان دارای کتابخانه ثابت هستند. همچنین حدود ۳۰ تا ۴۰ روستا نیز توسط کتابخانه‌های سیار پوشش داده‌ می‌شود تا همه فرصت استفاده از کتاب‌ها را داشته‌ باشند.
نیک‌بخش ادامه داد: امسال نیز تصمیم گرفته‌ایم برای مناطقی که ظرفیت ساخت کتابخانه ثابت را ندارد نیز از کتابخانه سیار استفاده کنیم تا عدالت اجتماعی در موضوع کتاب برای همه مردم استان وجود داشته‌ باشد.
وی با اشاره به اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، خاطرنشان کرد: با توجه به نزدیکی به فصل تابستان که فصل اوقات فراغت کودکان و نوجوانان است و در کتابخانه‌ها نیز در حال حاضر فرآیند امانت‌دهی کتاب به صورت حضوری انجام می‌شود، خانواده‌ها می‌توانند فرزندان خود را به سمت کتابخانه‌ها هدایت کنند تا کودکان در ایام اوقات فراغت از کتاب‌های مختلفی که در کتابخانه‌ها وجود دارند، استفاده کنند و اطلاعات خود را نیز افزایش دهند.