فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور فرماندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر برگزار شد

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر در سال جاری با حضور فرماندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی استان زنجان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر در سال جاری به ریاست وجیه اله نوروزی، فرماندار شهرستان ابهر و با حضور عباس عزیزخانی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان ابهر؛ آیسان صادقی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ابهر؛ مصطفی محمودی، رئیس شورای شهر ابهر؛ عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ خبرنگاران و اصحاب رسانه و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز پنج شنبه ۲۷ آبان ماه در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
 
وجیه اله نوروزی، فرماندار شهرستان ابهر در ابتدای جلسه ضمن بیان اینکه کتاب و کتابخوانی ابزار توسعه فرهنگ محسوب می شود، اظهار داشت: کتابخانه های عمومی نقش مهمی در ترویج فرهنگ مطالعه و افزایش آگاهی اجتماعی و توسعه فرهنگی جامعه دارند.
فرماندار شهرستان ابهر در ادامه گفت: شهرداری شهرستان ابهر، صائین قلعه وهیدج درخصوص پرداخت نیم درصدکتابخانه ها بسیارخوب عمل کرده اند.            
عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر ضمن خیرمقدم به حاضرین، به دلیل حسن توجه نسبت به برگزاری به موقع جلسات انجمن از فرماندار تقدیر کرد و در ادامه به ارائه گزارش روند اجرای مصوبات انجمن و بیان دستور جلسه پرداخت.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر با بیان اینکه شعار هفته کتاب امسال «دانایی و مانایی» انتخاب شده است، اظهار کرد: به همین مناسبت برنامه‌های مختلفی در ابهر برگزار می شود که می‌توان به برگزاری مسابقه کتابخوانی، پویش کتابخوان مجازی، نشست‌های مجازی کتابخوان، غبارروبی مزار شهدا، پویش اهدای کتاب اهدای دانایی، عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی با ارسال کد ملی به ۵۰۰۰۲۹۲۹، افتتاح محفل ادبی کتابخانه حکیم هیدجی هیدج، برگزاری نمایشگاه مجازی، کتاب، دیدار با کتاب‌فروشان و تجلیل از خادمان کتاب اشاره کرد.
وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا برنامه‌های بیست و هشتمین دوره هفته کتاب را نیز تحت تاثیر قرار داد، اضافه کرد: فعالیت های امسال هفته کتاب در فضای مجازی برگزار می شود.
 
بختیاری با اشاره به اینکه اهتمام جدی برای مبارزه با این ویروس منحوس در نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز وجود دارد، ادامه داد: در همین راستا ملزومات بهداشتی در کتابخانه‌ها تهیه شده و ضدعفونی نیز به طور مرتب انجام می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه اطلاع‌رسانی در مورد ضرورت استفاده از ماسک نیز در کتابخانه‌ها انجام شده است، یادآور شد: در همین راستا از ظرفیت شاعران نیز در راستای سرودن شعرهای طنز در راستای فرهنگ سازی استفاده از ماسک بهره‌گیری شده است.
بختیاری با اشاره به ماندگاری ویروس کرونا بر سطح اجسام و خطر انتقال بیماری از این طریق، افزود: با توجه به این موضوع کتاب‌هایی که امانت داده می‌شود، پس از بازگشت به کتابخانه به مدت ۷ روز در قرنطینه می‌ماند.
این مسئول از راه‌اندازی شبکه مجازی کتابخوانان با هدف ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در شهرستان ابهر خبر داد و گفت: برای هر کتابخانه نیز پرتالی ایجاد شده و سامانه الکترونیکی نیز برای مسابقات کتابخوانی در شهرستان راه‌اندازی شده است.
مصطفی محمودی، عضو شورای شهرستان ابهر در ادامه این جلسه گفت: با توجه به اینکه یکی از شاخصه های فرهنگی هر شهرستان داشتن مراکز فرهنگی از جمله کتابخانه های عمومی و به ویژه کتابخانه مرکزی است، لازم است مسئولین استانی جهت رفاه حال شهروندان و تقویت فضای ساخت کتابخانه مرکزی را در برنامه های خود داشته باشند.   
سپس عزت الله مظفری، مدیر دفتر خبری مطبوعات شهرستان ابهر و خرمدره گفت: در شرایط کنونی جامعه و گسترش شبکه های مجازی که در کنار  مزایایی که دارند، سبب مشکلات و آسیب های اجتماعی نیز می شوند، تنها راه هدایت اوقات فراغت و استفاده بهینه از این اوقات، تقویت کتابخانه های عمومی و افزایش جاذبه های کتابخانه ها جهت تشویق شهروندان به ویژه کودکان و نوجوانان برای گذراندن اوقات فراغت در کتابخانه و مطالعه کتاب های مفید و مناسب است.
در ادامه آیسان صادقی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ابهر به تبیین طرح های ترویج کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد (جام باشگاه های کتابخوانی، جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جشنواره مروجان کتابخوانی) و  فعالیت های هفته کتاب پرداخت.
در پایان هریک از اعضای انجمن نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.
گفتنی است، در این جلسه از اعضای انجمن و خبرنگاران فعال حوزه کتاب و کتابخوانی با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ