فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛

نشست معرفی و نقد کتاب «کلیات اشعار پریشان عباس خان افشار» در زنجان برگزار شد

به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست معرفی و نقد کتاب «کلیات اشعار پریشان عباس خان افشار» با حضور احسان اله جهانشاهی، نویسنده اثر و نیز مراسم افتتاح محفل ادبی گلچین شهرستان خدابنده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست معرفی و نقد کتاب «کلیات اشعار پریشان عباس خان افشار» با حضور احسان اله جهانشاهی، مصحح اثر؛ نغمه مستشار نظامی، دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حسن پاکزاد، دبیر محفل ادبی استاد روزبه؛ علی خلجی، دبیر محفل ادبی گلچین شهرستان خدابنده؛ سیدمهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده، شاعران، کتابداران و علاقه‌مندان حوزه ادب و فرهنگ روز شنبه ۱۶ اسفند ماه ساعت ۱۶ در بستر اسکای روم شد.
 
سید مهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید مبعث و سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده پرداخت و اظهار داشت: ۱۴ باب کتابخانه عمومی با زیربنای ۳۱۰۷ مترمربع در سطح شهرستان خدابنده مشغول فعالیت است که از این تعداد، هفت باب کتابخانه شهری، ۶ باب کتابخانه روستایی و یک مورد نیز کتابخانه سیار است.
 
وی افزود: کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده دارای هفت انجمن هستند که از این تعداد یک انجمن در مرکز شهرستان، سه انجمن در مراکز بخش های سجاسرود، افشار و بزینه رود و سه انجمن در بخش مرکزی در شهرهای سهرورد، کرسف و نوربهار فعال است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده ضمن تقدیر از تلاش‌های همکاران ستاد مرکزی و استانی در راستای شکل گیری محافل ادبی، افزود: ارتباط با جوانان فعال در حوزه ادبیات و پیشکسوتان علاوه بر اینکه به پویایی کتابخانه منجر می شود، نشاط فرهنگی نیز در جامعه ایجاد می کند. کتابخانه های عمومی همیشه خاستگاه محافل ادبی بوده و هستند و تشکیل این محفل های ادبی در کتابخانه های عمومی اقدامی بسیار ارزشمند در حوزه فرهنگی است که به اهتمام نهاد کتابخانه های عمومی در حال شکل گیری است.
 
وی هدف از تشکیل محافل ادبی را تبدیل این محافل به محل ملاقات و معاشرت های ادبی، شناسایی جوانان مستعد و هنرمند و معرفی آنان به جامعه ادبی، تبدیل کتابخانه‌ها به پایگاه‌های ادبی، اجتماعی و فرهنگی و ایجاد تحولی در خدمات رسانی کتابخانه‌های عمومی دانست.
شاهنامه خوانی توسط داوود عبدی و تفسیر موضوعی نامه ۵۳ نهج البلاغه توسط محمدحسین صبوری بخش دیگری از برنامه های این مراسم بود.
همچنین در این نشست زهرا محمدی، شاعر و نویسنده به قصه گویی پرداخت. سعید محمدی، محمدمنصوری و حسن خلجی از جمله شاعران حاضر در این نشست بودند که به شعرخوانی فارسی و ترکی پرداختند.
 
در پایان برنامه، علی خلجی، از فعالان حوزه ادبیات، فعالیت خود را به عنوان دبیر محفل ادبی ادبی گلچین شهرستان خدابنده آغاز کرد.
گفتنی است، کتاب «کلیات اشعار پریشان عباس خان افشار» اثر عباسعلیخان افشار متخلص به پریشان توسط انتشارات دانش زنجان به چاپ رسید. وی در سال ۱۲۸۲ هجری قمری در قریه ی بهمن که اکنون از مضافات شهرستان ایجرود است، متولد شد. اما از سال مرگ او اطلاع دقیقی در دست نیست. بر اساس مقدمه کتاب «عباسعلیخان افشار به جز جهانشاه نامه، اشعار و سروده های دیگری نیز دارد که مجموع ابیات آن در حدود ۶۲۰۰ بیت است. وی در سرودن انواع قالب های شعری: مثنوی، غزل، قصیده، ترجیعبند، قطعه، رباعی، مستزاد و ... دستی توانا داشته و همچنین در مدح و ستایش امامان و ائمه ی معصومین نیز قصاید و چکامه های زیبا و دلنشینی را دارد. افشار در غزل از چنان ذوق و مهارتی برخوردار است که گویی سعدی زمانه است که سرود عشق سرداده است.» بعد از ذکر مقدمه، مصحح، جهانشاه نامه را با اتللو، تراژدی شکسپیر مقایسه کرده و رابطه ی آن را با تاریخ شرح داده است.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ