فهرست

اخبار شهرستان‌ها

بخشدار بخش مرکزی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده تاکید کرد؛

لزوم ارتباط منسجم کتابخانه‌های عمومی با دستگاه‌های فرهنگی و آموزش و پرورش

سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش مرکزی شهرستان خدابنده با محوریت بیست و نهمین دوره هفته کتاب و یازدهمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش مرکزی شهرستان خدابنده با محوریت بیست و نهمین دوره هفته کتاب و یازدهمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به ریاست حسین افشاری، بخشدار بخش مرکزی و با حضور سید مهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان خدابنده و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز دوشنبه ۱۰ آبان ماه برگزار شد.
 
حسین افشاری، بخشدار بخش مرکزی در ابتدای جلسه با اشاره به کلام حضرت علی(ع) «اطلبوا العلم مِنَ المَهدِ إلَی اللَّحْدِ» به اهمیت نقش کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: در اهمیت کتاب برای تکامل جامعه انسانی، همین بس که تمامی ادیان آسمانی و رجال بزرگ تاریخ بشری، از طریق کتاب جاودانه ماندند و روابط فرهنگی جامعه بشری نیز از پوشش کتاب و مبادلات فرهنگی تقویت شده است.
بخشدار بخش مرکزی اظهار داشت: خلقت بشر به گونه ای است که هر لحظه به دنبال علم آموزی است و اگر در گذشته مبنای قدرت کشورها تسلیحات نظامی بود، هم اکنون علم، مبنای قدرت است و کسی که به علم و تکنولوژی نوین مسلح است دستور خود را به جهان دیکته و تحمیل می کند، اگر می خواهیم که بر تحریم‌ها غلبه کنیم، ناگزیر به افزایش علم هستیم.
 
وی در ادامه افزود: در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات ناگزیر به نهایت استفاده و بهره بردن از حوزه فضای مجازی هستیم؛ لذا مسئولین حاضر در این جلسه باید به صورت مداوم با یکدیگر مرتبط بوده تا در زمینه کتابخوانی موفقیت هایی را به دست آوریم. اگر بخواهیم در این حوزه ها، باری را از روی زمین بلند کنیم باید ارتباط تنگاتنگی با اداره آموزش و پرورش و اولیای دانش آموزان ایجاد کنیم. این کار موجب می شود خروجی بهتر و بیشتر و زحمت کمتری در مسئله کتابخوانی داشته باشیم. تقاضا دارم که ارتباط کتابخانه‌های عمومی با دستگاه‌های فرهنگی و آموزش و پرورش منسجم و پررنگ شود؛ به عنوان مثال می توانیم در مدارس روستاهای دور افتاده با همکاری، نمایشگاه کتاب سیار برگزار کنیم.
سیدمهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده در ادامه جلسه با تبریک هفته بسیج دانش آموزی به ارائه پیشنهادات خود در خصوص برگزاری بیست و نهمین دوره هفته کتاب و یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح شهرستان خدابنده پرداخت و اظهار داشت: غبارروبی مزار شهدا، دیدار با شخصیت‌های ملی و مذهبی، خیرین و نویسندگان حوزه کتاب و کتابخوانی و سایر چهره های فرهنگی، ارائه گزارش عملکرد در نماز عبادی و سیاسی جمعه، برگزاری مسابقات کتابخوانی با محوریت کتب جشنواره رضوی، برگزاری نمایشگاه های کتاب از منابع کتابخانه، برگزاری جلسه نقد کتاب، محافل قرآنی، ادبی، شاهنامه خوانی و نمایشنامه‌خوانی، برگزاری نشست کتابخوان ویژه همکاران و کارمندان و ویژه کارمندان ادارات بخش سجاسرود به صورت حضوری و مجازی در بستر اسکای روم، تجلیل از کتابداران سطح شهرستان با حضور در محل کار همکاران و اهدای لوح یادبود، برگزاری پویش کتابخوان به صورت مجازی که طی آن فرد شرکت کننده در مسابقه باید کتاب را حدود یک الی دو دقیقه به صورت صوتی یا تصویری معرفی کند، از ویژه برنامه های هفته کتاب خواهد بود.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده از تمدید مهلت شرکت در یازدهمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی تا پایان آذر ماه سال جاری خبر داد و گفت: این جشنواره ملی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی، ارتقای آگاهی عمومی از سیره ائمه اطهار علیهم السلام خصوصا امام رضا(ع)، شناسایی و معرفی کتاب های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل بیت(ع)، با اضافه شدن بخش ویژه حضرت مهدی(عج) برگزار می شود؛ در این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی ۶ عنوان کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده است. علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند با مراجعه به به سایت سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانیwww.samakpl.irو یا سایت جشنواره رضوی www.razavi.iranpl.ir در مسابقه شرکت کنند.
در پایان جلسه موسوی ضمن قدردانی از شهرداران شهرهای سهرورد، کرسف و نوربهار که یاریگر کتابخانه ها هستند درخواست کرد با توجه به فرارسیدن هفته کتاب، نسبت به واریز سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی اقدام کنند تا مقدمات برگزاری برنامه های فرهنگی فراهم شود.
 


عكس های مرتبط : كلمات كليدی : جلسه انجمن کتابخانه های عمومی
نسخه قابل چاپ