فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده تاکید کرد؛

لزوم راه اندازی کتابخانه عمومی در روستای توزلو بخش بزینه رود

سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش بزینه رود شهرستان خدابنده با محوریت بیست و نهمین دوره هفته کتاب و یازدهمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش بزینه رود شهرستان خدابنده با محوریت بیست و نهمین دوره هفته کتاب و یازدهمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به ریاست مهرداد رجبی، بخشدار بخش بزینه رود و با حضور سید مهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان خدابنده و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز دوشنبه ۱۰ آبان ماه برگزار شد.
 
مهرداد رجبی، بخشدار بخش بزینه رود در ابتدای جلسه با اشاره به بحث فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه کتاب و کتابخوانی در سطح شهرستان وجود دارد، تشکیلاتی و سازمان یافته نبودن کتابخانه های عمومی است که به حول قوه الهی در سال های اخیر کتابخانه های عمومی ساختار اداری و بروکراسی سازمان یافته ای با جذب نیروهای خبره و متخصص در کل کشور و در سطح شهرستان پیدا کرده اند و کار شاخصی که در مرکز شهرستان خدابنده صورت گرفته، افتتاح کتابخانه عمومی امام علی (ع) است.
وی افزود: کتاب و کتابخوانی کاری فرهنگی و زمان بر است و کسی که کار فرهنگی انجام می دهد باید صبور باشد تا به نتیجه برسد. بهترین راه برای اثر بخش بودن کارهای فرهنگی شروع ان از بستر خانواده است زیرا با افزایش دانش و آگاهی، خانواده در مقابل تهاجم فرهنگی و آسیب های اجتماعی مصون می ماند.
بخشدار بخش بزینه رود در ادامه بیان کرد: هجمه های فرهنگی در سراسر دنیا با بروز و ظهور فضای مجازی بسیار زیاد شده و تنها راه مقابله با آن آموزش و ارتقای آگاهی خانواده است. یکی از کارهایی که در مقابل این آسیب ها می توانیم انجام دهیم، ارتقای فرهنگ کتابخوانی است که با برنامه ریزی های انجام شده در زمینه گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی و استفاده از بستر فضای مجازی در سطح شهرستان به این مهم دست پیدا خواهیم کرد.
رجبی با اشاره به تمدید یازدهمین دوره جشنواره رضوی گفت: لازم است تمام دستگاه ها و کارکنان ادارات برنامه ریزی لازم را جهت شرکت در  این جشنواره شرکت انجام دهند.
سیدمهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده در ادامه جلسه با تبریک هفته بسیج دانش آموزی به ارائه پیشنهادات خود در خصوص برگزاری بیست و نهمین دوره هفته کتاب و یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح شهرستان خدابنده پرداخت و اظهار داشت: غبارروبی مزار شهدا، دیدار با شخصیت‌های ملی و مذهبی، خیرین و نویسندگان حوزه کتاب و کتابخوانی و سایر چهره های فرهنگی، ارائه گزارش عملکرد در نماز عبادی و سیاسی جمعه، برگزاری مسابقات کتابخوانی با محوریت کتب جشنواره رضوی، برگزاری نمایشگاه های کتاب از منابع کتابخانه، برگزاری جلسه نقد کتاب، محافل قرآنی، ادبی، شاهنامه خوانی و نمایشنامه‌خوانی، برگزاری نشست کتابخوان ویژه همکاران و کارمندان و ویژه کارمندان ادارات بخش سجاسرود به صورت حضوری و مجازی در بستر اسکای روم، تجلیل از کتابداران سطح شهرستان با حضور در محل کار همکاران و اهدای لوح یادبود، برگزاری پویش کتابخوان به صورت مجازی که طی آن فرد شرکت کننده در مسابقه باید کتاب را حدود یک الی دو دقیقه به صورت صوتی یا تصویری معرفی کند، از ویژه برنامه های هفته کتاب خواهد بود.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده از تمدید مهلت شرکت در یازدهمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی تا پایان آذر ماه سال جاری خبر داد و گفت: این جشنواره ملی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی، ارتقای آگاهی عمومی از سیره ائمه اطهار علیهم السلام خصوصا امام رضا(ع)، شناسایی و معرفی کتاب های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل بیت(ع)، با اضافه شدن بخش ویژه حضرت مهدی(عج) برگزار می شود؛ در این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی ۶ عنوان کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده است. علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند با مراجعه به به سایت سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی www.samakpl.ir و یا سایت جشنواره رضوی www.razavi.iranpl.ir در مسابقه شرکت کنند.
در ادامه موسوی ضمن قدردانی از شهرداری شهر زرین رود، درخواست کرد با توجه به فرارسیدن هفته کتاب، نسبت به واریز سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی اقدام کنند تا مقدمات برگزاری برنامه های فرهنگی فراهم شود.
وی همچنین در خصوص درخواست بخشدار بخش بزینه رود مبنی بر ایجاد کتابخانه عمومی در روستای توزلو گفت: با توجه به برسی های انجام شده در خصوص شرایط ایجاد کتابخانه های روستایی مطابق با دستورالعمل های موجود، این بستر در روستای توزلو، زادگاه اولین شهید کم سن و سال استان یعنی رضا سلیمانی،  شهید ۱۱ ساله، با جمعیت نزدیک به سه هزار نفر  فراهم است. اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده در صورت واگذاری مکان از سوی خیّرین، دهیاری و شورای اسلامی نسبت به اخذ مجوز از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جهت ایجاد و راه اندازی کتابخانه عمومی در این روستا اقدام می کند.
كلمات كليدی : جلسه انجمن کتابخانه های عمومی
نسخه قابل چاپ