فهرست

اخبار شهرستان‌ها

گفتگو با برگزیدگان هفته کتاب نهاد در سال ۱۴۰۰/ ۴

بازگشت کتابداران و اعضاء به کتابخانه انگیزه‌ها را افزایش داده است

کتابدار کتابخانه عمومی حاج احمد مهدوی زنجان عبور از روزهای سخت و بازگشت دوباره به کتابخانه را انگیزه‌ای کلیدی در ارائه بهترین‌ها در حوزه فرهنگ برای علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی عنوان کرد.

مرضیه خیبری کتابدار کتابخانه عمومی حاج احمد مهدوی زنجان و یکی از برگزیدگان در بخش کتابدار برگزیده در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اشاره به این کتابخانه بیان داشت: کتابخانه ما یکی از پرترددترین کتابخانه‌های شهر زنجان است؛ سالن‌های مطالعه کتابخانه در بسیاری از اوقات تا آنجا شلوغ می‌شود که بسیاری از اعضاء گاهی به دلیل کمبود جا در گوشه‌ای از آن زیرانداز پهن می‌کنند و مشغول مطالعه می‌شوند. این حجم از استقبال در سالن‌های مطالعه باعث شده تا همه‌ساله چندین مورد رتبه زیر ‌هزار و چندین قبولی پزشکی داشته‌ باشیم. اساساً فضای مطالعاتی و اتمسفر کتابخوانی کتابخانه مهدوی اگرنگویم بی‌نظیر اما کم‌نظیر است.
وی با اشاره مهم‌ترین اقدام کتابخانه عمومی مهدوی در ایام تعطیلی کتابخانه، عنوان کرد: طرح پیک کتاب اصلی‌ترین تدبیر ما برای رساندن کتاب به دست اعضاء در روزهای تعطیلی کتابخانه بود. روزهای شنبه از طریق فضای مجازی آگاه‌سازی می‌کردیم و از اعضاء می‌خواستیم تا کتاب‌های مدنظرشان را از طریق تماس تلفنی به ما اطلاع دهند. روزهای یکشنبه نیز عناوین درخواست شده را برای آنها ارسال می‌کردیم.
خیبری همچنین اضافه کرد: تهیه و انتشار پادکست‌ با محوریت معرفی کتاب نیز یکی دیگر از برنامه‌های ثابت و مستمری بود که با همکاری کتابداران کتابخانه در فضای مجازی انجام دادیم.
این کتابدار با اشاره به رتبه بالای کتابخانه مهدوی در اهدای کتاب یادآور شد: تقریباً همیشه کتاب برای ثبت کردن در سیستم داریم؛ ‌ در ایام توقف فعالیت فیزیکی کتابخانه‌ها فرصت مناسبی داشتیم تا در کنار اجرای برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی، کار ثبت کتاب‌های اهدایی را نیز پیش ببریم.
وی افزود: مدت‌ها بود که می‌خواستیم طرح «راهنمای خلاقانه قفسات» را در کتابخانه اجرا کنیم. تعطیلی این مجال را به ما داد تا نه‌تنها این ایده را اجرایی که آن را در اختیار سایر همکاران‌مان در کتابخانه‌های عمومی استان زنجان نیز بگذاریم.
خیبری انتخاب به عنوان یکی از برگزیدگان هفته کتاب نهاد در سال ۱۴۰۰ را مایه خرسندی و افتخارش دانست و گفت: اغلب تمایل زیادی برای مشارکت در این‌گونه گزینش‌ها نداشتم؛ نگران بودم عدم انتخاب، انگیزه‌هایم را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. با این حال با اصرار و پیگیری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تصمیم گرفتم برای یکبار هم که شده در گزینش کتابدار برتر حضور پیدا کنم. اگرچه گمان می‌کردم در نهایت در سطح استان برگزیده شوم اما تقدیر کشوری بسیار غافلگیر و خوشحالم کرد و نشان داد نگرانی و حساسیت سال‌های گذشته‌ام در این خصوص بی‌دلیل بوده است.
این کتابدار در پایان با ابراز خوشحالی از بازگشایی دوباره کتابخانه‌ها خاطرنشان کرد: نه‌تنها من که همه کتابداران با عبور از روزهای سخت و بازگشت دوباره به فضای کار در بهترین شرایط روحی و انگیزشی هستیم؛ ‌بی‌تردید با انگیزه‌هایی مضاعف هرآنچه در چنته داریم را در طبق اخلاص خواهیم گذشت و بهترین‌ها را در حوزه فرهنگ برای علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به ارمغان خواهیم آورد.
نسخه قابل چاپ