فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به ریاست فرماندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم و بخش چورزق برگزار شد

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم و ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش چورزق به صورت مشترک به ریاست فرماندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه  های عمومی استان زنجان، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم و ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش چورزق در سال جاری، به صورت مشترک به ریاست رضاعلی انبارلو، فرماندار شهرستان طارم و با حضور یاسر روحانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طارم روز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰ در کتابخانه عمومی شهید بهشتی آب بر برگزار شد.
 
رضاعلی انبارلو، فرماندار شهرستان طارم ضمن عرض تبریک اعیاد شعبانیه و هجدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، از دست اندرکاران تشکیل این جلسه در جهت اخذ تصمیمات مهم فرهنگی در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تقدیر و تشکر کرد.
انبارلو با بیان این که در مکتب اسلام، کتاب و مطالعه از جایگاه ویژه ای برخوردار است، گفت: خداوند متعال معجزه ابدی پیامبر اسلام(ص) را کتاب قرآن کریم قرار داده و این اهمیت مسئله را برای ما بیان می کند که چقدر کتاب و کتابخوانی در زندگی انسان ها تاثیر دارد.
فرماندار شهرستان طارم اظهار داشت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی در تمامی عرصه های فردی و اجتماعی زندگی به انسان اطلاعات و آگاهی می دهد و انسان هایی که آگاهی بیشتری داشته باشند، قطع به یقین موفق ترند چون با توجه به اطلاعات و آگاهی تصمیمات درستی در زندگی می گیرند و این تصمیمات باعث می شود که در زندگی موفق باشند.
انبارلو افزود: کشورهایی که مطالعه بیشتری دارند قطع به یقین پیشرفت هایی هم دارند و هر چقدر میزان مطالعه در کشورها بالاتر باشد، میزان موفقیت پیشرفت آن کشور نیز چشمگیرتر است و هر چقدر افراد باسواد در یک کشور بیشتر باشد و افرادی که اطلاعات و اگاهی بیشتری دارند، مطمئنا آن جامعه و کشور قدرتمند است.
 
بنابراین ما باید هر چقدر می توانیم در خصوص کتاب و ترویج کتابخوانی قدم هایی برداریم و همه اعضای انجمن کتابخانه ها ان شا الله کمک خواهند کرد که بتوانیم کتاب و کتابخوانی را در شهرستان بیشتر ترویج بدهیم.
انبارلو بیان داشت: همانطور که می دانید اساس تمامی فعالیت های فرهنگی، کتاب و کتابخوانی است که ما بدون توجه به این مسئله هیچ موفقیتی در جامعه نخواهیم داشت؛ آسیب هایی که در جامعه ما وجود دارد، منشا آن بی آگاهی است و اینکه اطلاعات نداریم و از کتاب و کتابخوانی فاصله گرفتیم.
 فرماندار شهرستان طارم خاطرنشان کرد: امروزه همانطور که شاهد هستید کتاب و کتابخوانی چندان در جامعه ما رواج ندارد و مردم علاقمند به کتاب و کتابخوانی نیستند و یکی از علت های آن فضای مجازی است. هر چقدر بتوانیم اوقات فراغت افراد را با کتاب و کتابخوانی پر کنیم، به همان اندازه از آسیب هایی که دامنگیر خانواده و جامعه است، فاصله خواهیم گرفت و هر چقدر  از کتابخوانی فاصله بگیریم آسیب های اجتماعی بیشتر دامن ما را خواهد گرفت.
انبارلو بیان کرد: یکی از راه هایی که می توانیم کتابخوانی را ترویج دهیم، نهادینه سازی فرهنگ مطالعه از سنین کودکی است. در سنینی که دانش آموزان در مدارس حضور دارند، بهترین ظرفیت برای این کار آموزش و پرورش است. ما باید دانش آموزان را از همان سنین کودکی با کتاب و کتابخوانی آشنا و کتابخوانی را در وجود دانش آموزان نهادینه کنیم.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و درآمدی، گفت: برخی از افراد جامعه فرصتی برای مطالعه ندارند ولی قشر دانش آموز، به ویژه در ایام تابستان و تعطیلات نوروز اوقات فراغت بیشتری دارند. باید جنبه های تشویقی کار را هم در نظر بگیریم و یکی از جنبه های تشویقی هدیه دادن کتاب است. با این کار آن ها را به کتابخوانی علاقمند می کنیم.
فرماندار شهرستان طارم در ادامه به وضعیت کتابخانه در حال احداث شهر آببر اشاره کرد و گفت: این کتابخانه در حال حاضر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم با تخصیص بودجه لازم و تکمیل و تجهیز این کتابخانه به زودی شاهد افتتاح و شروع به کار این کتابخانه باشیم. این کتابخانه یکی از مطالبات فرهنگی مردم شهرستان طارم است.
یاسر روحانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طارم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و هجدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور آماری از وضعیت کتابخانه ها و برنامه های اجرایی کتابخوانی کتابخانه های عمومی شهرستان طارم برای اعضای حاضر در جلسه ارائه داد.
در ادامه هریک از اعضا به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون دستور جلسه پرداختند.
در پایان این جلسه از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم و بخش چورزق به دلیل کسب عنوان انجمن برتر استانی با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد.
 
نسخه قابل چاپ