فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به ریاست فرماندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم برگزار شد

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم در سال جاری به ریاست فرماندار و با حضور سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم به ریاست رضاعلی انبارلو، فرماندار شهرستان طارم و با حضور ایرج صادقی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان؛ سید حسین محمدی، رئیس اداره همکاری های اداره کل؛ منوچهر شعبانی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان طارم؛ یاسر روحانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طارم؛ سید محمد موسوی، بخشدار بخش مرکزی؛ رسول اکبری، بخشدار بخش چورزق؛ هدایت اله صادقی، بخشدار بخش گیلوان؛ خسرو محمدی، شهردار شهر چورزق؛ عباد اله عبادی، معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش و سایر اعضای حقوقی و حقیقی انجمن روز چهارشنبه ۱۸ خردادماه برگزار شد.
 
رضاعلی انبارلو، فرماندار شهرستان طارم گفت: یکی از بحث‌های مهم در توسعه کتاب این است که از لحاظ فرهنگی غنی‌ باشیم تا از آسیب های اجتماعی دور بمانیم.
فرماندار طارم با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های اساسی توسعه فرهنگی میزان کتابخوانی است، تصریح کرد: ما از همه اعضا درخواست داریم که از همه ظرفیت‌ها در شهرستان استفاده شود تا کتاب و کتابخوانی در شهرستان رواج پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی یک رقیب جدی برای کتاب و کتابخوانی است، گفت: با این حال هیچ چیز جایگزین کتاب فیزیکی نیست.
 
فرماندار طارم با تأکید بر لزوم برگزاری مسابقه کتابخوانی به صورت گروهی و مناظره‌ای، بیان کرد: از این طریق عاملی برای تشویق به کتابخوانی خواهیم داشت و آگاهی نسل جوان بالاتر خواهد رفت.
وی همچنین بر لزوم برگزاری مسابقات کتابخوانی در مراسم ملی و مذهبی تأکید کرد و گفت: یک پیشنهاد دیگر این است که کتاب‌ها بر اساس نیاز شهرستان احصا شود.
فرماندار طارم همچنین به توزیع کتاب در کمپ‌های ترک اعتیاد اشاره کرد و افزود: در موضوع کتابخوانی مسائل نباید صرفا به برگزاری جلسات محدود شود.
وی در ارتباط با برگزاری نمایشگاه کتاب شهرستان نیز گفت: باید زمینه بازدید دانش‌آموزان از نمایشگاه کتاب فراهم شود.
انبارلو با اشاره به آمادگی فرمانداری برای کمک به انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان افزود: امیدواریم هم افزایی در راستای توسعه فرهنگ مطالعه در شهرستان ایجاد شود.
 
ایرج صادقی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به فعالیت ۱۰۰ کتابخانه عمومی در زنجان گفت: کتابخانه‌ها در همه بخش‌ها تاثیرگذاری دارند. در هر زمان مورد نیاز است که مردم دسترسی آسان به کتاب داشته باشند چون آگاهی و بصیرت از دل این نوشته‌ها به دست می‌آید.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به اینکه در سطح استان به ازای هر ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر یک کتابخانه داریم، گفت: در طارم به ازای ۱۱ هزار و ۶۶۰ نفر یک کتابخانه داریم.
وی با بیان اینکه در استان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳.۵ متر مربع فضای عمومی وجود دارد، گفت: در شهرستان طارم این سرانه ۱.۸ است.
صادقی با اشاره به اینکه در استان به ازای هر نفر ۱.۴ جلد کتاب و در شهرستان ۱.۶ جلد کتاب وجود دارد، گفت: در حال حاضر ۲.۸ از جمعیت شهرستان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان اضافه کرد:  نزدیک به ۵.۱ درصد از جمعیت استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.
 
وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم در نهاد کتابخانه‌های عمومی انجمن‌ها هستند، افزود: هر قدر انجمن‌ها فعال باشند قطعا مسیر ما در توسعه آینده کتاب هموارتر خواهد شد. هر قدر ارتباطات بیشتر باشد و مردم در صحنه حضور داشته باشند، فعالیت کتابخانه‌ها بهتر خواهد شد.
صادقی با اشاره به اجرای برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی گفت: خوشبختانه از طریق تعامل با ادارات این برنامه‌ها گسترش یافته است. در حال حاضر بیش از ۴۰ عنوان برنامه توسط کتابخانه‌های عمومی اجرا می‌شود.
وی به برگزاری محافل قرآنی و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیش از یک میلیون نفر شرکت کردند.
 
یاسر روحانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طارم، به تشریح دستور کار اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش چورزق شهرستان طارم با محوریت ارائه گزارش عملکرد برنامه های شاخص سال ۱۴۰۰، برنامه ریزی جهت اجرای برنامه های فرهنگی در مناسبت های پیش رو «اعیاد غدیر و قربان) و تاسیس انجمن کتابخانه های عمومی در بخش تازه تاسیس بخش گیلوان پرداخت.
 
منوچهر شعبانی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان طارم نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرستان گفت: نمایشگاه ۱۰ روزه کتاب در شهرستان برگزار می شود، اما متاسفانه حمایتی در این زمینه وجود ندارد.
منوچهر شعبانی با اشاره به بالا بودن هزینه اجاره نمایشگاه برای متولی این موضوع گفت: باید به موسسه متولی کمک کنیم، در غیر این صورت این موسسه قادر به برگزاری نمایشگاه نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه چند سال است نمایشگاه بزرگ کتاب در شهرستان برگزار نشده است، افزود: موسسه متولی در تلاش است که نمایشگاه بزرگی برگزار کند که این امر نیازمند حمایت است.
 
لزوم افزایش کتابخانه‌های سیار در کتابخانه‌های عمومی
هدایت اله صادقی، بخشدار بخش گیلوان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان طارم ضمن تأکید بر افزایش سرانه مطالعه گفت: با افزایش کتابخانه سرانه مطالعه بالا نمی‌رود، پس باید در برنامه‌های مختلف کتاب اهدا کرد.
وی با اشاره به اینکه اهدای کتاب در مسابقات موجب افزایش سرانه مطالعه خواهد شد، افزود: یکی دیگر از موضوعات مهم در این بخش فعالیت کتابخانه‌های سیار است که باید به آن توجه شود. فعالیت کتابخانه‌های سیار موجب دسترسی مردم مناطق بیشتری به کتاب خواهد شد.
 
نسخه قابل چاپ