فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ماهنشان عنوان شد؛

کتابخانه‌ها به عنوان پایگاه اجتماعی و شبکه پایدار فرهنگی کشور محسوب می‌شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان گفت: در شکل گیری ساختار فرهنگی، کتابخانه ها به عنوان پایگاه اجتماعی فرهنگی و شبکه پایدار فرهنگی کشور محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ماهنشان با حضور «محمدرضا محمدی»، فرماندار ماهنشان، «محمد رضاخانی»، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، اعضای حقیقی و حقوقی انجمن و تعدادی از مسئولان شهرستانی، روز سه شنبه پنجم دی‌ماه در محل فرمانداری شهرستان برگزار شد.
محمدرضا محمدی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ماهنشان در این جلسه با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: شایسته است تمامی ادارات دولتی شهرستان با اداره کتابخانه عمومی تعاملات سازنده ای در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و فعالیت‌های کتابخانه‌ای داشته باشند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در فرهنگ رو به رشد هر جامعه‌ای، شاخص اول مقوله کتاب است، افزود: یک کتابخانه ایده‌آل در دنیای امروز، مرکزی فرهنگی و یک پایگاه فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود.
رضاخانی با تأکید بر اینکه تکمیل خوانش هر کتاب عمل به محتوای آن است، تصریح کرد: هیچ چیزی نقش مهم کتابخوانی در کاهش آسیبهای اجتماعی را نمی‌گیرد و اگر مردم کتابخوان باشند، آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.
وی با تشریح جایگاه مهم کتابخانه‌ها به عنوان پایگاه اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد: اگر مدارس کشور به عنوان شبکه آموزش قلمداد می‌شود، می‌توان کتابخانه‌های عمومی را به عنوان شبکه پایدار فرهنگی کشور به شمار آورد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه بر اساس قانون در روستاهای با جمعیت بالای 2500 نفر می‌توان کتابخانه عمومی ایجاد شود، گفت: با رویکرد مدیریت جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی تلاش بر این است تا در روستاهای کمتر از آن جمعیت، شبکه‌های پیشخوان کتاب توسط کتابخانه های عمومی مجاور با هدف ارائه خدمات کتابخانه ای ایجاد می شود.
رضاخانی، ایجاد ساختکده‌ها را از دیگر اولویت‌های کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد و افزود: ایجاد کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان و تربیت کتابدار قصه گو از رویکردهای مدیریت جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به فرسودگی خودروی کتابرسان سیار ماهنشان، از مسئولان شهرستان مساعدت و همکاری جهت نوسازی کتابرسان سیار و تأمین خودروی سبک را خواستار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان با اشاره به آمادگی اداره کل جهت ایجاد ساختکده‌های تخصصی با همکاری سازمانها و ادارات مختلف اظهار داشت: در این ساختکده‌ها ذهن فرزندان از کودکی جهت آینده‌نگری و ایجاد ساختار حرفه‌ای برای کارهای بزرگ برای آینده آماده می‌شود.
رضاخانی با درخواست از مسئولان شهرستان ماهنشان مبنی بر شناسایی ساختمانهای مازاد روستایی با قابلیت کتابخانه گفت: فضاهای ساختمان‌های مازاد جهت ایجاد کتابخانه یا پیشخوان کتابخانه به کاهش آسیب‌های اجتماعی و رشد فرهنگ کتابخوانی و مطالعه منجر می‌شود.
نسخه قابل چاپ